Szanowni Państwo,
z nieukrywaną radością prezentujemy program nadchodzącej uroczystej gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Twardowskiego, zaplanowanej na 16 listopada 2023 roku o godzinie 14:30 w Auli Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wydarzenie to będzie nie tylko okazją do uhonorowania najwybitniejszej książki filozoficznej 2022 roku, ale także inspirującą podróżą przez świat refleksji.
Program:
14:30 – Rozpoczęcie gali i wprowadzenie do panelu dyskusyjnego (Aula WFiS UMCS)
14:45-17:00 – Panel dyskusyjny: „Wydawanie książek filozoficznych dziś” (Aula WFiS UMCS)
W panelu wezmą udział: prof. Adam Grobler, prof. Paweł Łuków, prof. Teresa Pękala, prof. Monika Walczak, prof. Michał Zembrzuski.
Podczas panelu odbędzie się dyskusja między uczestnikami, a na zakończenie publiczność będzie miała okazję zadać pytania panelistom.
17:00-17:30 – Przerwa kawowa
17:30 – Uroczyste wręczenie nagrody
- Projekcja filmu o Kazimierzu Twardowskim:
Dzięki współpracy z filozofką z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz autorką wielu książek, prof. Anną Brożek, zaprezentujemy fascynujący materiał na temat Patrona Nagrody – Kazimierza Twardowskiego. Materiały skomponowane przez prof. Brożek przybliżą widowni tajniki życia i filozofii tego wybitnego myśliciela.
- Prezentacja finałowych książek
- Ogłoszenie zwycięzcy
Wydarzenia towarzyszące:
Wystawa ilustracji z magazynu „Filozofuj!”
Hol w budynku IFiS UMCS stanie się przestrzenią, w której uczestnicy będą mogli podziwiać prace utalentowanych grafików współpracujących z redakcją magazynu „Filozofuj!”. Będzie to nie tylko prawdziwa uczta wizualna, ale również okazja do inspiracji oraz refleksji.
Miejsce: hol Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Czas: 14:30-19:00
Spotkanie Klubu „Filozofuj!” dla młodzieży na temat: Przypadek i konieczność
Czas: 10:00-12:00
Miejsce: Centrum Kultury w Lublinie
W dyskusji wezmą udział:
Jacek Wojtysiak – profesor filozofii, kierownik Katedry Teorii Poznania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Autor podręczników do filozofii: Pochwała ciekawości oraz Filozofia i życie. W pracy naukowej tropi dwa słowa: być i dlaczego. Poza tym lubi leniuchować na łonie rodziny, czytać Biblię, słuchać muzyki barokowej i kontemplować przyrodę. Uzależniony od słowa drukowanego i od dyskutowania ze wszystkimi o wszystkim. Hobby: zbieranie czapek z różnych możliwych światów.
Marcin Będkowski – doktor filozofii, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Języka Polskiego UW, ekspert w Instytucie Badań Edukacyjnych. Jego zainteresowania naukowe obejmują logikę praktyczną, pragmatykę językoznawczą, metodologię humanistyki i historię Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Zajmuje się także zagadnieniami poprawności językowej, prostego języka i językoznawstwa komputerowego. Uczestnik licznych projektów naukowych i edukacyjnych (m.in. „Filozofia z metodologicznego punktu widzenia. Kondycja i perspektywy dyscyplin filozoficznych w świetle paradygmatu Szkoły Lwowsko-Warszawskiej”, „Internetowy słownik języka Cypriana Norwida”, „Spójniki logiczne w językach naturalnych”, „Słowniki dawne i współczesne. Internetowy przewodnik edukacyjny”, „Pomiędzy słowami – szkoła historii literatury i wiedzy o języku polskim dla studentów zagranicznych”, „Laboratorium językowe: korpus młodzieży początku XXI wieku”). Twórca strony www.mysleniekrytyczne.pl, miłośnik gry na gitarze, fotografowania, wędrówek po górach i… uczenia się nowych rzeczy.
Spotkanie poprowadzi:
Dorota Monkiewicz – absolwentka historii UMCS i filozofii teoretycznej KUL. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie oraz prowadzi warsztaty filozoficzne dla dzieci w Szkole w Chmurze. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Praktyków Filozofii dla Dzieci SOPHIA.
Współautorka książki Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne z dziećmi. Zainteresowania naukowe: dydaktyka filozofii, etyka środowiskowa i bioetyka. Więcej o mnie na stronie www.dia-ti.com.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie do udziału.
Profil na Facebooku | Wydarzenie na Facebooku | Profil na Instagramie
Patronami wydarzenia są:
-
- Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk (patronat honorowy)
- JM Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski (patronat honorowy)
- Magazyn „Filozofuj!”
- Wydawnictwo Academicon
- TVP3 Lublin
- Radio Lublin
- Forum Akademickie
- Instytut Filozofii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Instytut Filozofii, Uniwersytet Gdański
- Wydział Filozofii i Socjologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Instytut Filozofii, Katolicki Uniwersytet Lubelski
- Instytut Filozofii, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Instytut Filozofii, Uniwersytet Zielonogórski
- Instytut Filozofii, Uniwersytet Szczeciński
- Wydział Filozofii, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Instytut Filozofii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Instytut Filozofii, Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Centrum Badań nad Tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.